Gdzie znaleźć numer VIN w swoim samochodzie?

Co to jest numer VIN samochodu?

Numer VIN to nic innego jak numer nadwozia samochodu, język angielski określa go jako Vehicle Identification Number, zostaje nadany pojazdowi przez jego producenta w celu identyfikacji. Warto zaznaczyć, że składa się on z siedemnastu unikalnych  cyfr i liter.

Z czego składa się numer VIN?

Zgodnie z zachowaniem normy ISO, numer VIN składa się z trzech części, takich jak:

– WMI, czyli trzy pierwsze znaki, które mówią o światowym symbolu producenta pojazdu. Kod ten jest nadawany producentowi przez odpowiedni organ danego kraju. Numer ten nadawany jest w porozumieniu z organizacją do spraw normalizacji ISO lub przez jego przedstawiciela w danym kraju.

– VDS, jest to znak nadawany przez producenta pojazdu, gdzie kodowane są dane techniczne samochodu oraz informacje opisujące dany model pojazdu. Znak ten umieszczany jest od razu po numerze WMI i zazwyczaj posiada 5 lub 6 znaków.

– VIS mówi nam o numerze seryjnym pojazdu, najczęściej stanowi 8 znaków. Miejsce montażu, oraz rok produkcji auta kodowane są na kolejno na 10 dla roku produkcji oraz 11 dla miejsca, w którym powstał samochód. Kolejne znaki określają kolejny numer produkowanej serii.

Numer VIN umiejscowiony jest najczęściej na tabliczce znamionowej, która znajduje się na podszybiu samochodu od strony kierowcy. Kolejnym miejscem, gdzie możemy znaleźć numer VIN, jest słupek boczny po stronie kierowcy. Znajduje się tam etykieta z informacją o danych producenta, danych technicznych auta oraz numer VIN.

Dlaczego powinniśmy znać numer VIN samochodu?

Planując zakup używanego auta, numer VIN pozwoli nam sprawdzić, czy samochód nie jest poszukiwany, jak i również czy nie był uczestnikiem wypadku lub kolizji na drodze. Numer VIN pozwoli uzyskać nam dane techniczne pojazdu, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nabywamy w pełni sprawny samochód. Warto zaznaczyć, że wspomniany numer posłuży nam także, gdy jesteśmy posiadaczami uszkodzonego auta, ponieważ dzięki niemu będziemy mogli zamówić niezbędne części do naprawy pojazdu, a co najważniejsze będą one zgodne z modelem, który posiadamy.

Warto pamiętać, że numer VIN w Polsce znajdziemy również w dowodzie rejestracyjnym pod literą E, podobnie jak w dowodach rejestracyjnych takich państw jak Niemcy lub Czechy. Ciekawostką jest, że internet oferuje wiele stron, dzięki którym możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić stan pojazdu oraz jego historię. Jeżeli numer VIN jest nieczytelny, ponieważ tablica została uszkodzona podczas wypadku lub z powodu korozji, należy udać się do rzeczoznawcy, który sprawdzi uszkodzenie, a następnie wydział komunikacji wystawi skierowanie na stację kontroli pojazdów, gdzie nadany zostanie nowy numer VIN. Warto pamiętać, że auta bez numeru VIN nie można sprzedać ani zezłomować.