Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne planując podróż po Europie?

Unia Europejska ma wiele zalet, a jedną z nich jest dostęp do Strefy Schengen, która umożliwia szybkie podróże pomiędzy granicami państw bez konieczności przechodzenia odprawy paszportowej. Wystarczy dowód osobisty i już można wybrać się w podróż po najdalszych zakamarkach Europy… Choć czy aby na pewno jest to dobry pomysł? W końcu po drodze można ulec poważnemu wypadkowi, albo zwyczajnie zachorować, co może mieć nie tylko opłakane skutki zdrowotne, ale też finansowe. Czy wybierając się na wycieczkę po Europie warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego, czy może karta EKUZ stanowi wystarczające zabezpieczenie?

EKUZ – czym różni się od ubezpieczenia turystycznego?

Większość mieszkańców państw należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiej Strefy Wolnego Handlu może bezpłatnie wyrobić tzw. EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia ona do otrzymania darmowych świadczeń medycznych mających na celu ratowanie życia i zdrowia. A zatem, przynajmniej w teorii, na jej podstawie można skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej w trakcie podróży turystycznych. W praktyce jednak część krajów UE po prostu nie honoruje karty EKUZ, a wiele innych wprowadziło liczne ograniczenia i regulacje. Przykładowo EKUZ nie obejmuje kosztów transportu pacjentów między krajami, a także kosztów lecenia ponoszonych przez pacjenta. Do tej ostatniej kategorii zalicza się m.in. wykupywanie niezbędnych leków czy wizyty u specjalistów lub w prywatnych placówkach medycznych. Profesjonalne ubezpieczenia turystyczne z reguły pokrywają wszystkie wspomniane koszty, a także gwarantują wysoką jakość świadczeń medycznych za granicą.

Czy ubezpieczenie turystyczne to konieczność?

Dzięki EKUZ można wybrać się w podróż po Europie bez konieczności wykupywania ubezpieczenia turystycznego, co może okazać się szczególnie korzystne dla osób planujących wakacje jak najtańszym kosztem. To jednak ogromne ryzyko, które może się zemścić w razie nieprzewidzianych wydarzeń. Dlatego mimo wszystko warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego, szczególnie że z reguły wiąże się ono z relatywnie niskim kosztem. Dobre ubezpieczenie podróżne powinno obejmować szereg różnych przypadków i możliwie szerokie świadczenia medyczne, w tym możliwość konsultacji ze specjalistami oraz pokrycie kosztów podróży powrotnej do kraju. Transport medyczny jest niezwykle drogi, a jego koszt potrafi dorównywać wydatkom, jakie trzeba ponieść na leczenie zagranicą.

Ubezpieczenia turystyczne nie są wcale dużym i drogim wydatkiem, a w razie nieprzewidzianych sytuacji mogą uratować nie tylko portfel, ale nawet życie. Nie należy na nich przesadnie oszczędzać, nawet jeśli równolegle do ubezpieczenia podróżnego warto mieć ze sobą kartę EKUZ. W końcu zdrowie jest najważniejsze!